MANIFEST


W sumie moje hobby nie zaczęło się od razu. Jak kupiłem W114 to traktowałem go jak każdy inny użytkowy samochód. Prowadziłem wtedy działalność gospodarczą i zajmowanie się samochodem było ostatnią rzeczą jaka przyszła by mi do głowy.

Pojawiło się to z czasem. W pewnym momencie zacząłem zdawać sobie sprawę, że to auto jest nie tylko eleganckie, ale przedewszystkim niezwykle wytrzymałe i niezawodne. Uznałem, że warto zacząć je powoli, nie spiesząc się, remontować. Okazało się, że samodzielne wykonywanie prac remontowo-konserwacyjnych jest świetną odskocznią, umożliwiającą oderwanie się od pracy oraz odstresowanie się. Po pewnym czasie przerodziło się to w hobby.

Pierwotnie moim zamiarem było zmienienie W114 na jakiś nowszy model np. W124. Stwierdziłem jednak, że nowsze modele ani nie są niezawodniejsze, ani bardziej komfortowe. Do ich wykonania używa się tańszych materiałów, które wcale nie są bardziej trwałe.

Dodatkowo zauważyłem, że stylistyka współczesnych samochodów w ogóle mi nie odpowiada. Więcej, obecnie dochodzę do wniosku, że w ogóle stylistyka współczesnych wyrobów przemysłowych mi się po prostu nie podoba. Ciągła potrzeba zwiększania produkcji i ograniczania kosztów powoduje, że produkty stają się tandetne i nietrwałe. Często nadaje się im niepraktyczną i brzydką formę. Potrzeba sprzedania tych wyrobów wymusza na marketingu używanie agresywnych metod reklamy skierowanej do jak najszerszych mas społecznych, a przy okazji traktującej klientów jak debili. To wszystko zaowocowało u mnie ogólnym zainteresowaniem latami '70, kiedy to pod pewnymi względami jeszcze nie było tak źle jak jest teraz. Na pewno była to epoka mająca swój charakterystyczny urok (oczywiście nie mam na myśli Gierkowskiej Dekady).

Z pewnością niektórzy czytelnicy zauważyli, że często używam na tej stronie słowa auto. Robię to celowo. Kiedyś słowo to używałem bardzo rzadko. Dopiero niedawno odkryłem jego prawdziwy sens we współcześnie używanym języku. Wiąże się on z ogólna klasyfikacją indywidualnych środków transportu:

  • Powrót do głównej strony
  • Uwaga: na tej stronie użyłem reklam z katalogu Ostermann Petersen Bross L.T.D. 1974.    2001,2005,2007©Szymon Dowkontt. Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved. Site Meter